Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Active SVČ

Lampiónový průvod

Publikováno 18. října 2022 v kategorii Active SVČ.

Odkud se vůbec lampiony vzaly? Mají velkou škálu historie. Jejich počátky začínají v Asii, kdy je místní lidé používali při různých akcích jako svatba, pohřeb či narození dítěte. Podle legendy však první původ vypouštění lampiónů využívali vojáci, aby zmátli nepřátelské astrology či dali signál rodinám a lidu, že jim nehrozí žádné nebezpečí a mohou se bezpečně vrátit zpátky do svých domovů. Po čase byly lampiony využity jakýmsi zprostředkovatelem pro vyjádření přání bohům.


U nás se poprvé objevily za první republiky například při oslavě narozenin tehdejšího prezidenta Masaryka. Pravidelný průvod byl vždy ke dni 28. října. V současnosti se lampiónový průvod přenesl na data blízkému k 7. listopadu. Vznikly tak průvody například na Den vzniku samostatného československého státu či na přivítání Svatého Martina. Jak pranostika říká: “Na svatého Martina, kouří se nám z komína” a “Svatý Martin přijíždí na bílém koni”, právě od těchto dní spadá začátek zimního času. Proto není ani k divu, že si lidé oblíbený svátek spojili i s oblíbeným průvodem lampiónů a tím i rozzáří brzké stmívání.

Active SVČ pro vás pořádá lampiónový průvod druhým rokem.  

Přijďte 16. 11. 2022 v 18.00 na náměstí Republiky před starou radnici s lampičkou, lucerničkou nebo lampiónem a vydejte se s námi v průvodu na Farská humna, kde vás čeká malé překvapení. 

Těšíme se na Vás!